همه ما انسان دوست داریم در زندگی خودمان پیشرفت کنیم و به دستاوردهای خارق العاده برسیم، به همین خاطر از ابزار هدف گذاری استفاده می کنیم تا بتوانید برای آینده خودمان مسیری را تعیین کنیم و در آن مسیر گام برداریم.

اما در مسیر هدف گذاری دشمن هایی هم وجود دارند که باعث می شوند ما از اهداف خودمان دور شویم و نتوانیم به مسیر خودمان ادامه دهیم یا از مسیر اصلی منحرف شویم.

در این مقاله می خواهیم در مورد دشمن های هدف گذاری صحبت کنیم و بگوییم که چطور می توانید با هرکدام از آنها مقابله کنید تا در مسیر هدف گذاری و رسیدن به اهداف خودتان، قوی پیش برویم و به اهدافی که تعیین کرده اید برسید.

اگر مدام از مسیر هدف گذاری منحرف می شوید و نمی توانید به اهدافی که تعیین کرده اید برسید، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا این مشکل و راه حل های آن را باهم بررسی کنیم.

 

موانع هدفگذاری

 

 

چه چیزهایی دشمن هدف گذاری شما هستند؟

 

1- حرف های منفی دیگران:

اولین دشمن بزرگ هدف گذاری، حرف های منفی دیگران هستند. خیلی از افراد به خاطر اینکه اطلاعی از اهداف ما ندارند یا نمی دانند مسیری که طی می کنیم چگونه است، با حرف های منفی خودشان می خواهند ما را از ادامه مسیر منحرف کنند و نگذارند به اهدافمان برسیم.

البته همه این افراد بدخواه یا حسود نیستند، بلکه خیلی از آنها واقعا نگران ما هستند و می خواهند از ما محافظت کنند، اما چون از مسیری که می خواهیم در آن قدم بگذاریم و هدف گذاری ما اطلاعی ندارند، نظراتی می دهند که خیلی کارساز نیست.

برای اینکه این مشکل را حل کنید، اولا باید سعی کنید که در برابر حرف های منفی دیگران خودتان را ضد گلوله کنید چون در مسیر رسیدن به اهداف، قطعا به مشکلات این چنینی زیاد برخورد می کنید.

دوما باید سعی کنید از کسانی که واقعا در مورد مسیر شما آگاهی دارند و یا خودشان آن مسیر را طی کرده اند، مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.

مثلا اگر می خواهید کارآفرین شوید، مشاوره گرفتن از کسی که تا حالا کارآفرین نبوده است و یک کارمند ساده است، قطعا نمی تواند برایتان مناسب باشد. چون چنین شخصی با مشکلات و مزیت های کارآفرینی از نزدیک آشنا نیست و فقط چیزهایی شنیده است. اما مشاوره گرفتن و راهنمایی گرفتن از یک کارآفرین، می تواند بسیار کارگشا و مناسب باشد.

 

2- مقایسه کردن خودتان با دیگران:

دومین دشمن بزرگ هدف گذاری که می تواند شدیدا شما را از مسیرتان منحرف کند، مقایسه کردن خودتان با دیگران است.

این دشمن بزرگ به این صورت به وجود می آید که وقتی شخصی را می بینید که از نزدیکان شما است و یا رقیبتان است و توانسته پیشرفت های خیلی خوبی در کارش داشته باشد، فورا شروع می کنید به مقایسه خودتان با آن شخص و این کار باعث می شود که نتوانید روی مسیر خودتان تمرکز کنید.

باید بگوییم که این موضوع به شدت روی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و هم می تواند هدف گذاری شما را نابود کند و هم می تواند احساسات بد و مخربی را در شما ایجاد کند.

برای جلوگیری از مقایسه کردن خودتان با دیگران، کافیست بدانید که هرکسی زندگی شخصی خودش را دارد و اهداف و الویت های افراد باهم متفاوت است.

مثلا ممکن است برای شما الویت زندگی خانواده تان باشد و در کنارش بخواهید کارآفرینی هم انجام دهید و آرام آرام این کار را جلو ببرید.

اما برای کسی که سریعتر به موفقیت میرسد، ممکن است الویت فقط کار و تلاش باشد و با این کار بتواند در مدت زمان کمتری به اهداف کاری خودش برسد.

این موضوع مشکل شما نیست و مشکل آن فرد هم نیست، بلکه هرکدامتان الویت های خاصی دارید و باید براساس آنها زندگی کنید.

 

3- خیلی به فکر نتیجه بودن!

کار دیگری که دشمن بزرگ هدف گذاری است و می تواند شما را شدیدا از هدفتان دور کند، این است که مدام به فکر نتیجه باشید و هرکاری را با نتیجه ای که می خواهید بسنجید.

قطعا وقتی هدف گذاری می کنیم، می خواهیم نتیجه ای را برای خودمان مشخص کنیم و به آن برسیم، اما اینکه مدام درگیر این نتیجه باشیم و از کارهای خودمان لذتی نبریم، می تواند به شدت ناامیدمان کند و باعث شود از هدف خودمان دور شویم یا کلا هدف گذاری را رها کنیم.

مثلا فرض کنید هدف شما این است که درآمد 30 میلیونی ماهانه داشته باشید و در حال حاضر درآمدتان 5 میلیون تومان است.

اگر مدام به این فکر کنید که کی به آن 30 میلیون تومان در ماه می رسید، قطعا درآمد 1 میلیونی بیشتری که به دست می آورید، برایتان لذت بخش نخواهد بود و شما را ناامید خواهد کرد.

برای اینکه درگیر این مشکل نشوید، توصیه می کنیم حتما با هر موفقیت کوچکی که به دست می آورید، هدیه ای برای خودتان در نظر بگیرید و یک جشن کوچک برای خودتان بگیرید. ممکن است این جشن به اندازه این باشد که برای خودتان یک بستنی بخرید یا با دوستان خودتان بیرون بروید و یا بازی موردعلاقه تان را انجام دهید.

اما همین کار کوچک کمک می کند که امید و انگیزه تان بیشتر شود و قوی تر به سمت اهدافتان حرکت کنید.

 

موانع هدف گذاری

 

 

4- گفتگوهای ذهنی خودتان:

چهارمین دشمن بزرگ هدف گذاری که به نظرم دشمن بزرگ خودتان هم هست، این است که با خودتان گفتگوهای ذهنی منفی داشته باشید.

اینکه مدام در گفتگوهای ذهنی خودتان را سرزنش کنید و یا خودتان را با دیگران مقایسه کنید و یا به خودتان حق اشتباه کردن ندهید، باعث می شود که شدیدا نسبت به اهداف خودتان بدبین شوید و کلا هدف گذاری را کنار بگذارید.

توصیه می کنیم برای حل این مشکل، سعی کنید گفتگوهای ذهنی خودتان را کنترل کنید و سعی کنید با خودتان دوستانه صحبت کنید و این حق را به خودتان بدهید که اشتباه کنید. یکی از راهکارهای عالی این است که یاد بگیرید ذهن خود را آرام کنید. می توانید راهکارهای آرام کردن ذهن را در سایت ما مطالعه کنید.

همه ما ممکن است اشتباه کنیم و یا انتخاب های نادرستی داشته باشیم و دقیقا با همین اشتباهات است که یاد می گیریم چطور بهتر زندگی کنیم.

وقتی با خودتان مانند یک دوست رفتار کنید و مهربانی داشته باشید، قطعا می توانید راحت تر به سمت هدف گذاری بروید و اهدافتان را تک تک به نتیجه برسانید.

 

هدف گذاری

 

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد هدف گذاری صحبت کردیم و گفتیم که بزرگترین دشمن های هدف گذاری چه چیزهایی هستند. 4 مورد از مهمترین دشمن های هدف گذاری را بررسی کردیم و گفتیم که چطور هرکدام از آنها را برطرف کنید تا بتوانید در مسیر رسیدن به اهداف خودتان حرکت کنید.

امیدواریم این مقاله کمک کرده باشد بتوانید در این زمینه اطلاعات بیشتر به دست بیاورید و قوی تر از همیشه به سمت اهداف خودتان قدم بردارید.