دوست دارید بدانید چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟ پس در این نوشته با ما همراه باشید.

چه قبل از یک جلسه مهم کاری باشد و چه قبل از استراحت، ناآرام بودن ذهن همیشه ناخوشایند و دردسرساز است. یکی از پرجستجوترین سوالات در میان ما این است که چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟ زیرا تقریبا همه می دانیم که داشتن ذهنی آرام و منطقی، برای تصمیم گیری های درست و اقدامات هوشمندانه تا چه اندازه اهمیت دارد و چقدر به احساس آرامش و خوشبختی ما کمک می کند. پس اگر شما هم می خواهید بدانید چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟ در این نوشته با ما همراه باشید.

 

چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

 

11 نکته برای آرام کردن ذهن و تجربه احساس آرامش درونی

  1. بنویسید تا ببینید چه چیزی باعث آشفتگی شما شده است.

خیلی وقتها نمی دانیم که اصلا چرا مضطرب شده ایم، در چنین مواردی باید بنویسید تا متوجه شوید که چه چیزی باعث آشفتگی شما و به هم ریختن احساساتتان شده است. آیا از موضوعی دلخور هستید؟ یاد یک موقعیت بد یا خاطره ناخوشایند در گذشته افتاده اید؟ حرف مهمی را به شخص خاصی نگفته اید و احساس بدی دارید؟ در قدم اول بنویسید تا به دلیل احساسات بد درونتان پی ببرید.

  1. خودتان را آرام کنید.

وقتی موقعیت را خوب شناسایی کردید و به دلیل احساسات بد درونتان پی بردید، حالا باید ذهنتان را مانند یک نوزاد بی قرار آرام کنید. به خودتان یادآوری کنید که: «همه چیز درست می شود، دلیلی برای نگرانی نیست، می توان از این شرایط عبور کرد، خاطره های بد گذشته تکرار نمی شوند و…» یعنی با خودتان همدردی کنید و با مهربانی هرچه تمام، با خودتان حرف بزنید تا آرام بگیرید.

  1. تنفس عمیق و آرامش بخش را انجام دهید.

دوست دارید با کمک نفس هایتان آرام تر شوید؟ پس در عرض 4 ثانیه دم بگیرید، 2 ثانیه نگهش دارید و در 4 ثانیه هوا را از درون ششهایتان بیرون دهید. سعی کنید فقط روی نفس های خود تمرکز داشته باشید و آرام و عمیق نفس بکشید.

 

چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

 

  1. بعضی از مسائل را برای همیشه حل کنید.

بعضی از مسائل و خاطرات بد، دوباره به ذهن شما یادآوری می شوند و همین موضوع باعث به وجود آمدن احساس بد و ناراحتی در وجود شما خواهد شد. پس تا جایی که می توانید خاطرات ناراحت کننده را حل کنید تا ذهن شما پاکسازی شود. اگر نیاز است که رابطه خود را با افرادی قطع کنید، این کار را انجام دهید. شما باید بعضی از مسائل را برای همیشه حل کنید. مثلا اگر در گذشته، اتفاقی افتاد و باعث ناراحتی شما شد، یک بار دیگر آن موضوع را یادآوری کنید و از خودتان بپرسید: «تا کی میخوای به خودت زحمت نگه داشتنش رو بکشی؟ اون اتفاق گذشته، حالا چیکار میخوای بکنی؟» یک بار در جلوی این فکرتان جدیت به خرج دهید و هر بار در آینده به ذهنتان رسید به خودتان یادآوری کنید که شما به این موضوع فکر کرده اید و پرونده اش را در ذهنتان بسته اید، تمام.

  1. مدیتیشن را به زندگی خود بیاورید.

مدیتیشن و ذهن آگاهی، یکی از بهترین راه ها برای آرام کردن ذهن هستند. مشغول ترین و رده بالاترین افراد دنیا هم در روز، 10 دقیقه زمان پیدا می کنند؛ پس بهانه فرصت نداشتن و کار کردن را کنار بگذارید و هر روز 10 دقیقه ذهنتان را آرام نگه دارید. حتی می توانید قبل از هر کار دیگری در ابتدای صبح اول مدیتیشن کنید و بعد به سراغ کارهایتان بروید. نکته ای که وجود دارد این است که بسیاری از اوقات در هنگام مدیتیشن، افکار مزاحم به سمت ذهن شما حمله می کنند، این موضوع طبیعی است؛ زیرا ذهن شما در حال استراحت کردن و آزاد شدن است. پس راحت باشید و بگذارید ذهن و جسم شما چند دقیقه آرام باشد و به چیزی فکر نکند.

  1. تفریح کنید یا کار موردعلاقه خود را شروع کنید.

خیلی وقتها دلیل ناآرامی ذهن ما، پر شدن آن با حجم زیادی از اطلاعات و نگرانی هاست. ما عادت کرده ایم که دائما به قدم بعدی، موفقیت بعدی، دارایی بعدی و… فکر کنیم. در واقع زندگی نمی کنیم تا دیگران با دیدن ظاهر زندگی ما شگفت زده شوند و به ما غبطه بخورند. اما قربانی کردن زندگی برای رسیدن به داشته های بیشتر، اصلا معامله خوبی نیست. هر زمان احساس کردید که زندگی شما به خاطر ملاکهای دیگران پیش می رود و نه رضایت خودتان، ترمز کنید، مسیرتان را شخصا مشخص کنید و دوباره به راه بیفتید. در این بین، لازم است به خودتان استراحت دهید، کمی تفریح کنید یا کار موردعلاقه خود را انجام دهید. با این کار، ذهن شما متوجه می شود که شما به آن اهمیت می دهید و این بار، هوشمندانه تر و قوی تر کار می کند. پس همه چیز را رها کنید و خوش بگذرانید…

 

چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

 

  1. به بدنتان اهمیت بدهید.

دوست دارید ذهنی آرام تر داشته باشید؟ بله؟ پس خودتان را دوست داشته باشید و به بدنتان اهمیت بدهید. دوست داشتن خودتان شامل تمام کارهایی می شود که به شما احساس خوبی را منتقل می کند. دوست داشتن خود شامل این کار می شود که هر روز جلوی آینه بروید و به خودتان آفرین بگویید، از خوبیهایتان تعریف کنید و به چهره خود لبخند بزنید. شاید روزهای اول این کار سخت باشد؛ اما به مرور زمان عاشق خودتان می شوید. اهمیت دادن به بدنتان شامل خوب غذا خوردن به صورت منظم، خوب خوابیدن و ورزش کردن می شود. زیرا با این سه کار یعنی تغذیه خوب، خواب خوب شبانه و ورزش کردن مغز شما سالم می ماند و دچار استرس های بی دلیل نمی شود. به قول «وین دایر» در کتاب معروف «هفت عادت مردمان موثر»: «شما برای رسیدن به اهدافتان و داشتن زندگی موفق، به بدن و ذهنتان نیاز دارید؛ پس مراقب مهم ترین ابزارهای زندگی خود باشید.»

 

چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

 

  1. آرامش را از دل زمین به تمام وجودتان بیاورید.

دقت کرده اید که در زمان ترس و نگرانی، چقدر احساس ضعف و سستی می کنید؟ در این مواقع می توانید به طبیعت رجوع کنید یا روی زمین بنشینید. احساس کنید که زمین با قدرتش شما را روی خود نگه داشته است و قدرت از دل زمین به وجود شما وارد می شود. حالا تصور کنید که قدرتمندتر شده اید و می توانید هر مشکلی را حل کنید. این تکنیک، شاید ساده باشد؛ اما سرشار از حس آرامش است و در زمان به هم ریختن ذهنتان واقعا جواب می دهد.

  1. به سبک خودتان زندگی کنید.

این روزها با وجود شبکه های اجتماعی، مدل زندگی انسانها بسیار به هم شبیه تر شده است. اکثر افراد، دلخوشی داشتن در زندگی را منحصر به داشتن لباس های متنوع، جشنهای بزرگ و سفره های رنگارنگ و… می دانند؛ اما هر انسانی داستان زندگی خودش را دارد و باید به سبک خاص خودش زندگی کند؛ شاید شما چندین دست لباس نداشته باشید؛ اما بتوانید خوب آواز بخوانید؛ پس مقایسه کردن را کنار بگذارید و به خودتان یادآوری کنید که شما همین الان به هر صورتی که هستید جذاب و دوست داشتنی هستید.

10. شکرگذاری کنید.

برای آرام کردن سریع ذهنتان، شروع به قدردانی بابت داشته های زندگیتان کنید. این کار مثل عوض کردن شبکه ذهن شما است که تمرکزتان را از کانالهای مضطرب کننده مانند خاطرات بد و درگیری های کاری برمی دارد و انرژی ذهنی شما را روی داشته های ارزشمند زندگیتان متمرکز می کند. این بار که ذهنتان شلوغ شد، نفس عمیق بکشید و شروع به شمارش نعمتهای زندگیتان کنید و ببینید این کار چه احساس خوبی برایتان به همراه دارد.

 

  1. هر آنچه در این نوشته یاد گرفتید را اجرا کنید.

بعد از اتمام مطالعه این نوشته، بستن صفحه و برگشتن به زندگی با روال سابق کار ساده ای است؛ اما اگر می خواهید یک قدم به جلو بردارید و ذهن آرام تر و سازمان یافته تری داشته باشید، نکات فوق العاده این نوشته را اجرا کنید تا تاثیرگذار باشند. با مدیتیشن، تنفس عمیق، نوشتن، زندگی به سبک خودتان، حل کردن مسائل قدیمی و دیگر نکات، ذهن شما آرام و متمرکز می ماند.

حالا شما به خوبی می دانید که چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟ پس شروع کنید و با زندگی کردن در لحظه و لذت بردن از هر روز زندگیتان، مراقب سلامتی ذهنتان باشید تا ناگهان درگیر استرس و اضطراب نشوید. روشهای عبور از حال بد به حال خوب را نیز می توانید در همین سایت مطالعه کنید.

 

برگرفته از: سایت lifehack