لطفا چند دقیقه به قیافه اول صبحتان فکر کنید! آیا رنگ پریده و اخمو هستید یا شاد و سرشار از انرژی؟! آیا از آمدن یک صبح جدید خوشحال می شوید یا در دل آرزو می کنید که ای کاش زمان بیشتری برای خوابیدن داشتید؟ حال و هوای اول صبح، می تواند اوضاع کل روزتان را تحت تاثیر قرار دهد؛ پس مهم است که روز خود را کاملا پرانرژی و سرشار از حس خوب شروع کنید تا بتوانید تا پایان شب، این حال خوب را در وجودتان نگه دارید. در این نوشته می خواهم 11 راهکار عالی برای شروع یک صبح پرانرژی و فوق العاده را به شما یاد بدهم تا بتوانید از همین فردا، روزهای زندگیتان را با حس خوب شادی و هیجان شروع کنید و با قدرت برای عملی کردن آرزوهایتان قدم بردارید.

یک ضرب المثل انگلیسی هست که می گوید: «Win the morning, win the day» یعنی اگر اول صبحتان را خوب شروع کنید، کل روزتان خوب پیش می رود.

 

برای شروع یک صبح پرانرژی و فوق العاده چه کار کنید؟

این 11 راهکار عالی به شما کمک می کنند تا صبح خود را به صورت قدرتمند و با انرژی شروع کنید و روز زیباتری برای خودتان بسازید. این راهکارها، همان روشهایی هستند که در کتاب فوق العاده «صبح جادویی» نوشته «هال الرود» آمده است. پس با خیال راحت به این روشها اعتماد کنید و نتیجه مستقیم آنها را در زندگیتان ببینید:

1- شب زود بخوابید و صبح زود بیدار شوید!

برای شروع صبح به صورت کاملا سرحال و پرانرژی، باید از شب قبلش شروع کنید؛ یعنی کمتر تلویزیون تماشا کنید، کمتر در شبکه های اجتماعی بچرخید و زودتر به رختخواب بروید. خوابیدن قبل از نیمه شب باعث می شود بهتر بخوابید و زودتر از خواب بیدار شوید.

می دانید این زود خوابیدن و زود بیدار شدن چه فایده های دیگری دارد؟ به سلامت عقل شما کمک می کند، احتمال افسردگی را کمتر می کند و باعث می شود بعد از بیدار شدن آرامش بیشتری داشته باشید.

وقتی صبح زود بیدار می شوید، دیگر نگران جا ماندن از اتوبوس یا دیر رسیدن به محل کارتان نیستید و می توانید در آرامش، برای خودتان وقت بگذارید.

در بهترین حالت حوالی ساعت 11 بخوابید و ساعت خود را برای بیدار شدن بین 5 تا 6 صبح کوک کنید.

 

شروع یک صبح پرانرژی

 

2- لبخند بزنید و به خودتان بگویید که چقدر دوست داشتنی هستید!

بعد از اینکه بیدار شدید، به جای غر زدن به طلوع زود آفتاب! به خودتان لبخند بزنید تا انرژیتان را مثبت کنید. حتی اگر واقعا خنده تان نمی گیرد، مصنوعی لبخند بزنید. همین کار ساده باعث می شود که بدن و ذهن شما بفهمد که شما خوشحال هستید. در آینه به خودتان لبخند بزنید و بگویید که چقدر ارزشمند، خاص و دوست داشتنی هستید.

 

3- مسواک بزنید.

وقتی مسواک می زنید و زبانتان را تمیز می کنید، هم نفس خوشبوتری خواهید داشت و هم پلاکها و مخاطهایی که شب گذشته در دهانتان جمع شده است از بین می روند. در نتیجه از صبحانه لذت بیشتری هم می برید.

 

4- آب ولرم بخورید.

بخش زیادی از بدن و ذهن ما، از آب تشکیل شده است. زمانی که خواب هستیم، آب به بدن ما نمی رسد و به همین دلیل بعد از بیدار شدن، لازم است آب بخوریم تا ذهنمان روشن و فعال شود. می توانید آب ولرم را به همراه کمی آب لیمو ترش مصرف کنید که باعث پاکسازی سموم می شود.

 

5- ورزش کنید!

دوست دارید هیجان و انرژی را به برنامه اول صبحتان بیاورید؟ پس شروع به ورزش کنید. انتخاب ورزش مناسب، به سلیقه و روحیات شما بستگی دارد. می توانید کمی نرمشهای کششی انجام دهید، یوگا کنید، برقصید یا کفشهایتان را بپوشید و برای دویدن به بیرون از منزل بروید. ورزش کردن به همراه یک آهنگ انگیزشی خفن، باک انگیزه شما را پر می کند و حسابی روی بهتر شدن حالتان تاثیر مثبت می گذارد.

 

11 راهکار برای شروع یک صبح پرانرژی

 

6- مدیتیشن کنید.

خیلی ها، وقتی که صبح از خواب بیدار می شوند، با هجوم افکار منفی و خاطرات بد گذشته در ذهنشان روبرو می شوند. بهترین راه برای اینکه کنترل ذهنتان را به دست بگیرید، انجام چند دقیقه مدیتیشن است. برای مدیتیشن نیازی نیست مثل حرفه ای ها باشید و دورتادورتان را با شمع و عود و سنگهای شفابخش پر کنید. می توانید 5 دقیقه زمان بگذارید و فقط روی دم و بازدم خود تمرکز کنید. مدیتیشن 4-4-6 برای ابتدای صبح بسیار عالی است. یعنی 4 ثانیه دم انجام دهید، 4 ثانیه نفستان را نگه دارید و 6 ثانیه نفستان را بیرون دهید. این کار را به مدت 5 دقیقه انجام دهید و ببینید که چه قدر روی آرامش ذهن شما تاثیر می گذارد.

 

7- جملات تاکیدی بگویید.

بعد از مدیتیشن، از نظر ذهنی و بدنی، آرامش دارید و این زمان، بهترین فرصت برای تکرار کردن جملات تاکیدی است. این جملات شما را قوی تر می کند و به روزتان جهت می دهد. آرام بگیرید و با خود تکرار کنید: «من قوی هستم»، «من ارزشمند هستم»، «من با اعتماد به نفس هستم»، «من زیبا هستم»، «من کنترل کاملی بر زندگی خود دارم»، «من در آرامش هستم»، «من در امنیت کامل هستم» و «من عاشق خودم هستم». تکرار این جملات تاکیدی به شما قوت قلب می دهد و شک و تردید را از وجودتان دور می کند.

 

مدیتیشن

 

8- از خدا قلباً تشکر کنید.

قطعا شما در زندگیتان، نعمتهای خوبی دارید که فراموششان کرده اید. یکی از عادتهای عالی برای شروع یک صبح پرانرژی، داشتن دفترچه شکرگذاری است. حداقل 5 نعمت فوق العاده خداوند را هر روز بنویسید و از صمیم قلبتان تشکر کنید. نمی دانید چه چیزی را باید یادداشت کنید؟ چطور است با شکرگذاری بابت سلامتی، داشتن خانواده، داشتن خانه، توانایی نفس کشیدن و داشتن پول شروع کنید؟ کم کم می بینید که چقدر نعمتهای کوچک در زندگیتان دارید که تا به حال آنها را ندیده اید!

 

9- کتاب بخوانید و یادداشت برداری کنید.

وقتی صبح زود بیدار می شوید، زمان کافی برای مطالعه کردن و یادگیری مطالب جدید را دارید. پس از این فرصت برای یادگیری مطالب جدید استفاده کنید و کتاب بخوانید. این زمان، شما به قدری آرامش دارید که مطالب کتاب را به خوبی درک می کنید. کسی مزاحم شما نمی شود، تلفنتان زنگ نمی خورد و نگرانی خاصی نخواهید داشت. پس مطالعه کنید و سپس از نکات مهم کتاب، یادداشت برداری کنید.

 

10- صبحانه بخورید.

ضرب المثلی هست که می گوید: «صبحانه، میخ بدن است!» یعنی وقتی خوب صبحانه می خورید، انرژی لازم برای کار کردن، درس خواندن، آموزش و تلاش کردن را خواهید داشت. پس لطفا برای خوردن مهمترین وعده روزتان زمان بگذارید و خود را به صرف صبحانه ای مقوی مهمان کنید. نان سبوس دار به همراه پنیر و گردو، تخم مرغ پخته یا نیمرو شده، اوتمیل، کره بادام زمینی به همراه عسل، کوکی پروتئینی، آبمیوه های تازه و… از جمله گزینه های مناسب برای وعده خوشمزه صبحانه شما هستند.

 

11 راه برای شروع یک صبح پرانرژی

 

11- رویاهایتان را تجسم کنید.

شاید فکر کنید که بعد از خوردن صبحانه، کارتان تمام شده است و برای شروع یک صبح پرانرژی آماده شده اید؛ اما آخرین کار را هم انجام دهید و از نتایج فوق العاده اش شگفت زده شوید. کمی به بدن و ذهنتان آرامش دهید، چشمهای خود را ببندید و رویاهایتان را تجسم کنید. به ساخت تصاویر ذهنی اکتفا نکنید؛ بلکه آن را کاملا حسش کنید. اگر رویای شما خرید یک ماشین مدل بالا است، حس کنید که سوارش شده اید و در حال رانندگی هستید. تجسم رویاها، اولین قدم برای رسیدن به آنها است.

 

تبریک می گویم! شما با انجام این 11 کار، در شروع یک صبح پرانرژی موفق شده اید؛ اما هنوز تمام نشده است. انرژی خوبتان را حفظ کنید و شروع به تلاش کنید.