با کمک کتاب 7 عادت مردمان موثر یاد بگیریم که چگونه در زندگی مسئولیت پذیر باشیم؟

یکی از پرفروش ترین و قدرتمندترین کتابهایی که تا به حال چاپ شده، کتاب 7 عادت مردمان موثر از استفان کاوی است. این کتاب مثل یک انجیل در خارج از ایران است و اکثر سازمانها و مراکز آموزشی از مفاهیم ارزشمند داخل این کتاب استفاده می کنند. استفان کاوی برای نوشتن این کتاب، تمام کتابهای انگیزشی و موفقیت در طی 20 سال را مطالعه کرد و متوجه شد که زمانی می توان زندگی موثر و موفقی داشت که به جای تغییر رفتار، روی تغییر شخصیت تمرکز کرد. یعنی برای داشتن موفقیت در روابط انسانی، بهتر است روی شخصیت خود کار کنیم تا انسان مهربان تری باشیم و به طرف مقابل خود احساس ارزشمند بودن و امنیت داشتن بدهیم. در این مطلب از سایت جنگجوی درون، می خواهیم روشهای افزایش مسئولیت پذیری را با کمک مطالب این کتاب فوق العاده به شما یاد بدهیم. پس اگر می خواهید با روشهای افزایش مسئولیت پذیری در زندگی آشنا شوید با ما در این مطلب فوق العاده همراه باشید.

افزایش مسئولیت پذیری

چرا کتاب 7 عادت مردمان موثر را برای آموزش مسئولیت پذیری انتخاب کرده ایم؟

زیرا عادتهای ما، قدرت بالایی در تغییر زندگیمان دارند. با تغییر عادتها، رفتارهای ما نیز تغییر می کنند و با تغییر رفتارها، زندگیمان نیز تغییر می کند. پس اگر می خواهیم بدانیم چگونه مسئولیت پذیر باشیم؟ باید عادت مسئولیت پذیری را در خود تقویت کنیم. اولین عادتی که در این کتاب می خوانید مربوط به قبول کردن مسئولیت زندگی است؛ یعنی ما باور کنیم که ما مسئولیت تمام موفقیت ها و شکست های خود در زندگی هستیم و می توانیم اوضاع را به دلخواه خود تغییر دهیم. 

افزایش مسئولیت پذیری در زندگی و رها کردن نقش قربانی!

عادت اول در کتاب 7 عادت مردمان موثر، قبول کردن مسئولیت زندگی خود است. زیرا وقتی ما مسئولیت زندگی خود را قبول می کنیم، می توانیم سرنوشت خود را با دستهایمان بسازیم.

یکی از مهم ترین تمایزها بین انسان ها و حیوانات این است که حیوانات تنها می توانند به محرکهای خارجی پاسخ بدهند و بنا به غریزه خود واکنش نشان دهند؛ اما انسانها قدرت تصمیم گیری دارند و می توانند قبل از پاسخ دادن به محرکها به آن موضوع فکر کنند و برای رسیدن به نتیجه دلخواهشان دوباره برنامه ریزی کنند. در واقع ما انسانها توانایی تغییر سرنوشت خود را داریم. ما می توانیم شرایط جدید را کنترل کنیم و اوضاع را به دلخواه خود تغییر دهیم.

متاسفانه بعضی از افراد روند زندگی خود را وابسته به تمام موارد بیرونی از قبیل اعضای خانواده، شرایط محیط، وضعیت مالی و کشور خود می دانند. به همین دلیل است که با تغییر اوضاع و شرایط، حسابی به هم می ریزند و همه چیز را به گردن خانواده، جامعه، وضعیت زندگی و دیگران می اندازند.

در مقابل، افراد مسئولیت پذیر هستند که مسئولیت زندگی خود را کاملا قبول می کنند و در زمان برخورد با چالش ها و مشکلات زندگی، از خودشان انتظار دارند که راه حل مشکلشان را پیدا کنند. افرادی که مسئولیت زندگی خود را می پذیرند، رفتار و اعمالشان را آگاهانه انتخاب می کنند و زندگی خود را با دستهایشان می سازند.

هر انسان موفق در این دنیا، مسئولیت زندگی اش را به صورت کامل قبول کرده است. میزان مسئولیت پذیری ما در زندگی، با میزان موفقیت ما رابطه مستقیم دارد؛ یعنی هرچقدر در بخش های مختلف زندگی مسئولیت پذیرتر باشیم، میزان موفقیت ما در آن بخش ها بیشتر است. فرقی ندارد چالش فعلی شما در حال حاضر چیست؟ در شغلتان به چالش خورده اید، روابط عاطفی شما دچار مشکل شده است یا از نظر تحصیلی سردرگم شده اید، این مطلب و تمرین هایش واقعا به شما کمک می کند تا مسئولیت صفر تا صد زندگی خود را بپذیرید و برای بهتر شدن اوضاع تلاش کنید.

قبل از توضیح تمرینات لازم برای افزایش مسئولیت پذیری، خوب است چند دقیقه به این سوال فکر کنید که چرا اصلا باید مسئولیت پذیر باشیم؟

چرا باید برای موفقیت در زندگی، مسئولیت پذیر باشیم؟

ما باید مسئولیت زندگی خود را قبول کنیم؛ زیرا تا زمانی که این کار را انجام نداده ایم، برای بهتر شدن اوضاع تمام تلاشمان را نخواهیم کرد. اجازه دهید یک مثال کاملا واقعی برایتان بزنم. وقتی دانش آموز بودم، معلم ریاضی ما اصلا خوب درس نمی داد و عملا خیلی از بخش های کتاب را خوب متوجه نمی شدیم. کاری که بسیاری از هم کلاسی هایم انجام می دادند این بود که شکایت معلم ریاضی را به پیش مدیر مدرسه می بردند و ضعیف بودن ریاضی خود را تقصیر معلم می انداختند. اوضاع به همین صورت ادامه داشت و همچنان نمره های ما در درس ریاضی پایین بود؛ تا اینکه با چند نفر از دوستانم تصمیم گرفتیم که خودمان شروع به یادگیری ریاضی کنیم و هر کتاب و هر منبع آموزشی را ببینیم تا بتوانیم مسائل ریاضی را خوب حل کنیم و نمره های بهتری بگیریم. وقتی که ما چند نفر مسئولیت آموزش دادن به خودمان را برعهده گرفتیم و تمام شکست و موفقیت خود در درس ریاضی را وابسته به تلاش خودمان دانستیم، شروع به تلاش کردیم و با تمام قدرت سعی کردیم نمرات بهتری بگیریم. درست است که نمره ریاضی ما 20 نشد، اما توانستیم وضعیت ریاضی خود را خیلی خیلی بهتر کنیم و معدلمان را بالا بکشیم.

این مثال واقعی، نشان دهنده نیروی مسئولیت پذیری است. در واقع ما مسئولیت پذیر می شویم تا کارهای مهم را انجام دهیم؛ بدون اینکه آنها را گردن کسی یا شرایط دیگری بیندازیم. ما مسئولیت پذیر می شویم تا به جلو حرکت کنیم. وقتی ما مسئولیت 100 درصدی زندگی خود را می پذیریم، در نگاه خودمان و حتی دیگران ارزشمند و قابل احترام می شویم؛ چون به جای غر زدن تلاش می کنیم و تصمیم می گیریم که شجاعانه شرایط را تغییر دهیم.

 

افزایش مسئولیت پذیری

 

حتما در زندگی افرادی را دیده اید که تمام شکستها و تجربه های تلخ زندگیشان را گردن دیگران و شرایط و موقعیت زندگیشان می اندازند. آیا این افراد می توانند تغییری هم در زندگی خود ایجاد کنند؟ مسلما خیر، چون خودشان را ناتوان تر از آن می بینند که برای تغییر زندگیشان کاری انجام دهند. مسئولیت پذیری، درست نقطه مقابل قربانی شدن در زندگی است. ما باید خودمان را به نقطه ای برسانیم که بتوانیم مسئولیت زندگی خود را به صورت کامل به عهده بگیریم و زندگی خوب و موفقی داشته باشیم.

یکی دیگر از دلایل اهمیت افزایش مسئولیت پذیری این است که این افراد، زندگی بهتری را تجربه می کنند. یعنی افرادی که مسئولیت زندگی خود را به صورت کامل می پذیرند، از اتفاقات تلخ و ناراحت کننده تجربه کسب می کنند و روز به روز بهتر می شوند. این افراد به میزان کمتری از استرس، افسردگی و نگرانی دچار می شوند؛ زیرا دائما به دنبال راهی برای حل مشکلات خود و بهتر کردن زندگیشان هستند. افراد مسئولیت پذیر، برای ازدواج هم گزینه های بهتری هستند و راحت تر با دیگران ارتباط سالم برقرار می کنند. 

شاید بپرسید که چطور می توان مسئولیت پذیری را در خود تقویت کرد؟

برای اینکه مسئولیت پذیر باشید، این تمرینها را انجام دهید:

1- به هیچ عنوان بهانه نیاورید و تقصیر را گردن دیگران نیندازید.

تا زمانی که شما بهانه می آورید، نشان می دهید که مسئولیت پذیر نیستید؛ پس در زمان اشتباه کردن، فراموش کردن، کوتاهی کردن در انجام کارها و… بهانه تراشی نکنید و هیچ کس جز خودتان را مسئول ندانید! شما اصلی ترین فرد در زندگی خود هستید و بیشترین تاثیر را در زندگی خود دارید. شما انتخاب می کنید چه کار بکنید و چه کار نکنید؛ پس شجاعت به خرج دهید. از این لحظه به بعد، تصمیم بگیرید که حتی در کوچکترین مسائل زندگی هم مسئولیت پذیر باشید.

2- بخش های چالشی زندگی خود را پیدا کنید و به راه حل های مشکلات فکر کنید.

قطعا همه ما در زندگی با چالش و مساله روبرو می شویم. برای پذیرفتن مسئولیت زندگی خود، ابتدا باید بخش های پرچالش زندگی را پیدا کنیم که از آنها رضایت چندانی نداریم. روی کاغذ بنویسید که وضعیت مالی شما چطور است؟ وضعیت زندگی عاشقانه؟ وضعیت کارتان چطور است؟ با این کار متوجه می شوید که کدام بخش از زندگی شما به اقدام عملی نیاز دارد. وقتی مشکلات را شناسایی کنید، تمام قدرت خود را جمع کنید و به خودتان قول دهید که: من مسئول زندگی خودم هستم و برای حل کردن چالش مالی، خانوادگی، شغلی و … تمام تلاشم را می کنم.

3- برنامه ریزی کنید.

حالا که مسئولیت تمام زندگیتان را در هر زمینه ای قبول کرده اید، برای بهتر شدن اوضاع باید برنامه ریزی کنید. تمام افراد موفق و پرمشغله دنیا مانند ایلان ماسک هم برنامه ریزی روزانه دارند و با همین برنامه ریزی می توانند تمام کارهایشان را پیش ببرند. پس شما نیز می توانید با برنامه ریزی به زندگیتان نظم بدهید. به بخش هایی از زندگی خود که به توجه بیشتری نیاز دارد، اهمیت بدهید. اگر رابطه عاطفی شما وضعیت خوبی ندارد، با شریک عاطفی خود قرار ملاقات های بیشتری بگذارید و بیشتر با او وقت بگذرانید. اگر وضعیت تحصیلی شما خوب نیست، برای مطالعه روزانه برنامه داشته باشید.

4- راه حل مشکلات خود را پیدا کنید.

یک برگه کاغذ بردارید و به راه حل های احتمالی فکر کنید. مثلا اگر وضعیت مالی شما خوب نیست، روی برگه تمام کارهایی که می توانید برای بهتر کردن اوضاع انجام دهید را بنویسید. مثلا بنویسید حذف هزینه خرید بلیط سینما با دوستان، حذف خرید پیتزا بیشتر از یک بار در هفته، افزایش درآمدم، پس انداز کردن و… در واقع شما با این کار از نقش قربانی بیرون می آیید و وارد نقش قهرمان زندگی خود می شوید.

5- همیشه به خودتان یادآوری کنید که شما مسئول زندگی خود هستید.

همانطور که دکترها پیمان پزشکی می دهند و سوگندنامه پزشکی می خورند، شما هم باید از همین امروز یک پیمان نامه بنویسید که شما مسئول واقعی زندگیتان هستید و فقط و فقط شما می توانید اوضاع را تغییر دهید. باور داشته باشید که شما مسئول تمام این زندگی هستید و می توانید اوضاع را به بهترین شکل ممکن تغییر دهید.

6- به خودتان اعتماد کنید.

یکی از دلایلی که افراد مسئولیت پذیر نیستند، این است که به خودشان و توانایی هایشان برای تغییر اوضاع اطمینان ندارند؛ یعنی فکر می کنند که از پس چالش های روابط عاطفی برنمی آیند یا نمی توانند شغل بهتری برای خودشان پیدا کنند و مجبور هستند در شغل فعلیشان بمانند! اما شما توانمندتر و قوی تر از هر چالشی در زندگیتان هستید. اگر یک بار در زندگیتان اشتباه کرده اید، می توانید این بار بهتر تصمیم بگیرید. اگر خودتان باعث بروز مشکلات در زندگیتان شده اید، می توانید همه چیز را درست کنید و زندگی بهتری داشته باشید. هر روز بیشتر به خودتان اعتماد کنید. با خودتان درست رفتار کنید، خود را تشویق کنید و به خودتان اعتماد داشته باشید. شما می توانید اوضاع را درست کنید. شما می توانید قهرمان زندگی خودتان باشید؛ پس این بار تمام قدرت و اراده خود را جمع کنید، به خودتان اعتماد کنید و اولین کار مهم برای تغییر اوضاع و شرایط را انجام دهید. 

7- از اشتباه کردن در زندگی نترسید!

شاید برای شما جالب باشد که اشتباه کردن و کسب تجربه، باعث افزایش مسئولیت پذیری شما می شود. پس لازم است دیگر از اشتباه کردن نترسید؛ بلکه از شکستهای خود درس بگیرید و تلاش کنید که در موقعیت های بعدی رفتار بهتری داشته باشید. به هیچ عنوان هم وارد فاز سرزنش خود نشوید!

8- شجاعت بیشتری به خرج دهید.

افرادی که مسئولیت زندگی خود را می پذیرند، افرادی شجاع هستند. پس برای تقویت مسئولیت پذیری در وجودتان، لازم است شجاعانه رفتار کنید و با شجاعت بیشتر تصمیم بگیرید. گاهی اوقات تغییر اوضاع به معنی انجام کارهای کاملا جدید است. گاهی اوقات برای تغییر شرایط باید از منطقه امن و راحتی خود بیرون بیایید. پس لازم است شجاع تر شوید و با شجاعت بیشتر زندگی کنید. هر زمان در دام بهانه آوردن و قربانی بودن افتادید، به پیمان مقدسی که با خودتان بسته اید فکر کنید، زیرا در این پیمان به خودتان قول داده اید که مسئولیت تمام زندگی خود را قبول کنید. 

در این نوشته شما یاد گرفتید که چگونه مسئولیت پذیر باشیم؟ با این 8 راهکار شما می توانید عادت به مسئولیت پذیری را در وجودتان تقویت کنید و مثل یک جنگجوی قوی برای بهتر کردن زندگی و شرایط خود تلاش کنید. ما در جنگجوی درون کنار شما هستیم تا مهارتهای لازم برای زندگی بهتر و موفقیت را به شما یاد بدهیم و با فیلمهای آموزشی و مقالات رایگان سایت به شما کمک کنیم تا زندگی بهتر، شادتر و موفق تری داشته باشید.

منبع: celeverism