دوست دارید ذهنی آرام و متمرکز داشته باشید؟

گاهی اوقات پیش می آید که ذهنمان به شدت شلوغ می شود و افکار مختلف ذهنی به ما فشار می آورند. در چنین شرایطی آرزو می کنیم که ای کاش صداهای ذهن ما، انقدر بلند و زیاد نبودند و نظم ذهنی داشتیم. در این نوشته می خواهیم درباره این صحبت کنیم که چطور با پاکسازی ذهن خود، ذهنمان را خالی کنیم و باعث آرامش ذهنی خود شویم. خواندن این مطلب و اجرای این نکات باعث می شود که در زمانهای پر استرس آرامش بیشتری داشته باشیم و ذهن شلوغ خود را سریعتر آرام کنیم. نظم ذهنی باعث می شود که انرژی ذهن شما به خوبی آزادسازی شود و از این انرژی فوق العاده بتوانید برای کارهای مهم زندگیتان استفاده کنید.

مطمئنم که این نوشته، یکی از بهترین و کاربردی ترین مقالات برای شماست و باعث آرامش و نظم ذهنی شما می شود؛ پس از شما می خواهم تا انتهای این نوشته با من همراه باشید.

 

 چرا ما به نظم ذهنی نیاز داریم؟

اگر ذهن انسان را شبیه به یک کامپیوتر بدانیم، آن وقت درک می کنیم که چرا باید فشار را از روی ذهنمان برداریم؛ چون همانطور که کامپیوتر با باز بودن چند برنامه به صورت همزمان هنگ می کند، ذهن ما هم با فشار و استرس خسته می شود و دیگر عملکرد خوبی نخواهد داشت. به همین دلیل ما به نظم ذهنی و بیرون کردن مسائل غیرضروری از ذهنمان نیاز داریم تا بتوانیم از ذهنمان به بهترین حالت ممکن استفاده کنیم. اگر ما بلد باشیم بتوانیم نظم ذهنی داشته باشیم و ذهن خود را خالی کنیم، می توانیم روی کارهای مهم زندگیمان، روی اهدافمان و روی ساخت آرزوهایمان تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 

چرا ذهن ما شلوغ می شود؟

بخش زیادی از بی نظمی های ذهن ما، از محرکهای بیرونی ما نشات می گیرند که در طول شبانه روز ما با آنها زیاد برخورد می کنیم. کافی است گوشی موبایلتان را بردارید و وارد شبکه های اجتماعی یا سایتهای خبری شوید و بعد از چند دقیقه، ذهنتان را پر از اطلاعات غیرضروری کنید. علاوه بر محرکهای بیرونی، حمل خاطرات گذشته و نگرانی نسبت به آینده هم نظم ذهنی ما را به هم می ریزد و ذهن ما را الکی مشغول می کند. هرچقدر که ما بیشتر با موضوعات غیرضروری درگیر شویم، محرکهای بیرونی و اطلاعات ناخواسته هم بیشتر می شوند و ذهن ما سریعتر به هم می ریزد.

 

حالا برای رسیدن به نظم ذهنی و خالی کردن این افکار بیهوده چه کار می توانیم بکنیم؟

این راهکارها به شما کمک می کند تا ذهن خود را از افکار منفی خالی کنید و ذهنی باز داشته باشید:

1- بخوابید!

درست خواندید، اگر می خواهید ذهن خود را از افکار بیهوده پاکسازی کنید، به خواب خود اهمیت بیشتری بدهید.

ما می توانیم با خواب کافی و باکیفیت در شب، ذهن خود را خالی کنیم. وقتی می خوابیم، بخش زیادی از ذهن ما از افکار و محتواهای درهم و برهم خالی می شود.

 

چطور نظم ذهنی داشته باشیم؟

 

2- مدیتیشن کنید

یکی از بهترین راه ها برای تخلیه یک ذهن شلوغ این است که از زندگی پرهیاهوی امروزه فاصله بگیرید و با مدیتیشن عمیق، آرامش را به ذهنتان هدیه دهید.

 

3- بنویسید

نوشتن، یکی از بهترین راه ها برای بیرون ریختن افکار ذهنی شماست. فرقی ندارد که روی کاغذ می نویسید یا دوست دارید مطالب ذهنتان را تایپ کنید، هر روشی که شما با آن راحت هستید خوب است. وقتی شروع به نوشتن می کنید، فکر کردن را کنار بگذارید و فقط بنویسید. برای 10 تا 15 دقیقه ادامه بدهید و فقط بنویسید. گاهی اوقات که ذهنتان خیلی شلوغ می شود، به خودتان می آیید و می بینید که 1 ساعت است که مشغول نوشتن هستید! حرفهای ناگفتنی، گله و شکایتها، آرزوها، حسرتها و دل مشغولی های خود را به کاغذ بگویید. نوشتن، یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به نظم ذهنی است که همیشه و در هر شرایطی می توانید آن را انجام بدهید.

 

چطور نظم ذهنی داشته باشیم؟

 

4- راه بروید

شاید باور نکنید ولی یکی از بهترین راه ها برای خالی کردن ذهن مشغول شما، پیاده روی و قدم زدن است. قدم زدن می تواند ذهن بی قرار شما را آرام کند و انرژی های تلنبار شده در بدنتان را آزاد کند. وقتی می بینید که افکار داخل سرتان زیاد شده اند و به شما فشار می آورند، لباس بپوشید و برای قدم زدن به بیرون بروید. در هنگام راه رفتن می توانید با خودتان حرف بزنید یا اینکه دفتر خودتان را هم بردارید و بعد از راه رفتن، تمام چیزهایی که ذهن شما را مشغول کرده است را بنویسید.

 

چطور نظم ذهنی داشته باشیم؟

 

5- به هر چیزی که فکر می کنید، به برعکسش هم فکر کنید!

گاهی اوقات، ترس از ناشناخته ها و اتفاقات احتمالی است که باعث درگیری ذهن ما و آشفتگی ذهنی می شود. بیایید و این بار به هرچیزی که فکر می کنید، برعکس آن موضوع را هم در نظر بگیرید. مثلا اگر به جور نشدن وام خرید خانه زیاد فکر می کنید، بیایید و این بار به برعکس این موضوع یعنی فراهم شدن شرایط و خرید خانه رویاییتان فکر کنید. این کار استرس شما را هم کمتر می کند.

 

6- برای خودتان اقدامات عملی تعیین کنید

اگر شما درگیر رسیدن به اهدافتان شوید و وقت خود را با کارهای مفید پر کنید، دیگر زمانی برای نگران شدن نخواهید داشت. این موضوع را خودم تجربه کرده ام که با پر کردن زمانم با اهدافم و کارهایی که دوست داشتم، چقدر کمتر با آشفتگی ذهنی روبرو شدم و چقدر این موضوع به قدرتمند شدن ذهنم کمک کرد. پس اگر می خواهید نظم ذهنی داشته باشید، همیشه به دنبال اهدافتان باشید و آنقدر زیاد تلاش کنید که دیگر فرصتی برای فکر کردن به موضوعات بی اهمیت گذشته یا نگرانی بابت اتفاقات آینده نداشته باشید.

امیدوارم با انجام دادن این راهکارها یعنی خواب باکیفیت شبانه، مدیتیشن، نوشتن، راه رفتن، مثبت اندیشی و حرکت به سمت اهدافتان بتوانید ذهن خود را از موارد بی اهمیت، دل نگرانیها و افکار تضعیف کننده خالی کنید و به نظم ذهنی برسید.

باور کنید که داشتن یک ذهن خالی و پرانرژی، به شما قدرت می دهد و به شما فرصت تلاش کردن و ساختن یک زندگی فوق العاده را می دهد؛ پس ذهن خود را خالی کنید تا برای رسیدن به رویاهایتان انرژی و قدرت بیشتری داشته باشید.